ЛЕКЦІЯ ПАМ’ЯТІ АКАДЕМІКА В.П.ФІЛАТОВА

Пам’ятна лекція ім. академіка В.П.Філатова встановлено з метою вшанування пам’яті академіка В.П, Філатова та його вкладу в розвіток вітчизняної та міжнародної офтальмології. Лектори –  вітчизняни або зарубіжні офтальмологи,  які мають визначні досягнення у галузі офтальмології, зокрема, трансплантації рогівки, кератопластики, кератопротезування, реконструктивної хірургії та методу тканинної терапії, напрямках, які отримали свій розвиток завдяки академіку Володимиру Петровичу Філатову.

Лекція презентується під час церемонії відкриття науково-практичної конференції «Філатовські читання».

Лектор пам’ятної лекції ім. академіка В.П.Філатова нагороджується Медаллю імені В.П. Філатова, яка заснована у 2019 році Національною академією медичних наук України та ДУ «Інститут очним хвороб та тканинної терапії ім. В.П.Філатова»

Лекція ім. В.П.Філатова 2020

Лекція ім. В.П.Філатова 2019

 


Лектор 
Petja Vassileva
«Академік Пашев», Університетська очна клініка, Софія Болгарія
Назва лекції
Академік В.П. Філатов – засновник сучасної кератопластики та його вплив на болгарську офтальмологію
“Чим більше відкриття – тим менше слів потрібно, щоб його описати”

 

Стислий зміст лекції

Інноваційна діяльність Академіка В.П. Філатова у 30-ті роки значно розширила сферу застосування проникаючої кератопластики в усьому світі. Його геніальна ідея використовувати людські роговиці з трупів та його новаторство в галузі банку тканин, надання медичної допомоги та тканинної терапії були ключовими факторами, які революціонізували кератопластику. У період повного незнання ролі ендотелію рогівки, трансплантаційного імунітету та причин помутніння трансплантата, Філатов розробив практику тканинної терапії (в тому числі з використанням плаценти) і започаткував великий успіх трансплантації амніотичної мембрани. Завдяки йому, кератопластика була визнана не тількі як дослідна процедура, але як новий метод лікування в клінічній медицині. Окрім своєї репутації відданого і творчого лікаря, він був також відомим вченим, вчителем і громадським діячем. У меморандумі для Уряду про створення першої наукової установи очних хвороб (нині Інститут ім. В.П.Філатова) він оголосив «війну з сліпотою»

У багатьох країнах В.П. Філатов має прихильників та послідовників, включаючи мого батька – професора Івана Василева. Всі вони продовжували працю його життя та, слідуючи гуманітарної місії В.П. Філатова, встановили у своїх країнах нові стандарти трансплантації рогівки та операції на очах.

Хвороби рогівки є однією з основних причин лікувальної сліпоти (від 3 до 35% у всьому світі) і в даний час їхня поширеність зростає через «епідемію» герпетичної інфекції, хірургічних та травматичних ускладнень тощо.

Болгарський досвід кератопластики розпочався в 50-х роках з першої успішної трансплантації рогівки, яка була проведена професором Іваном Василевим у 1956 році. Використання свіжих кадаверних рогівок ля кератопластики почало розвиватися далі в 70-80-ті роки, тож донорський матеріал був недостатнім, неадекватним та ненадійним. Болгарська трансплантація рогівки мала проблеми правового регулювання протягом перехідних років (починаючи з 1989 року). Створення International Eye Bank Sofia зусиллями нашою команди та за підтримки Міжнародної федерації банків очей та тканин (церемонія різання стрічки пройшла 26 вересня 1995 року) мали вирішальне значення та ознаменували нову еру розвитку кератопластики. Кількість трансплантацій швидко зростала: з 20-50 операцій на рік до 1995 року до 320 операцій на рік у 1999 році: 35-40 трансплантацій на мільйон за рік, що відповідає європейським стандартам. Як перший очний банк у Південно-Східній Європі, ми стали частиною Європейської Асоціації Банку Очей (European Eye Bank Association , EEBA) та організовували щорічні курси та симпозіуми з огляду банку очей та трансплантації рогівки за участю міжнародних спеціалістів.

Багаторічна співпраця, дружба, обмін досвідом та ідеями між болгарськими офтальмологами та Інститутом очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П. Філатова є запорукою подальшого розвитку трансплантації рогівки у нашому регіоні.

Біографічні Дані

Петя Василева, Prof., MD, PhD, DSci, MPH

Софія, Болгарія

Проф. Петя Василева – професор офтальмології Медичного університету Софії, голова лікарні «Академік Пашев», засновник та керівник першого Банку Очей в Болгарії, засновник та керівник Болгарського Очного Фонду «Зір для всіх». Вона є обраним членом Болгарської академії наук. Вона є членом Консультативної групи ВООЗ з профілактики сліпоти та співголовою Міжнародної агенції з попередження сліпоти (International Agency for Prevention of Blindness, IAPB). Член Міжнародної Офтальмологічної Академії, Почесний член Німецького офтальмологічного товариства, Офтальмологічних товариств України, Росії, та Македонії.

Основні інтереси професора Петі Васильової – інноваційна хірургія, трансплантація рогівки, внутрішньоочне запалення, сітківка. Вона є автором понад 450 опублікованих наукових статей, а також автором та співавтором 16 монографій і підручників. Проф. Василева підготувала сотні ординаторів офтальмології, численних науковців в офтальмологічних спеціальностях, а також була керівником більш ніж 30 кандидатських програм в Болгарії. Також, вона є запрошеним професором в різних академічних установах.

Проф. Василева очолює наукові та консультативні комітети національних та міжнародних організацій, бере участь у численних радах та асоціаціях, активно працює в офтальмологічній спільноті. Вона організувала та провела багато програм профілактики сліпоти в Болгарії та регіоні.

Проф. Василева є засновником та членом правління офтальмологічного товариства Південно-Східної Європи (South-East European Ophthalmologic Society, SEEOS) та Чорноморського офтальмологічного товариства (The Black Sea Ophthalmological Society, BSOS), а також президентом ARVO (The Association for Research in Vision and Ophthalmology) у Південно-Східній Європі (SEE-ARVO). Вона організувала та очолювала багато офтальмологічних конгресів, сесій та курсів, як всередині країни, так і за кордоном.

За її довговічну відданість офтальмології та профілактики сліпоти вона отримала численні відзнаки, в тому числі: Сертифікати визнання, IAPB (1999); Лікар року Болгарії (2003) Золота нагорода; Сертифікати визнання, International Eye Foundation (1991-2001); Почесна Ногорода, Panhelenic Ophthalmologic Society (2004); Нагорода Signum Laudis pro Scientiae Meritis (2006), Почесний доктор медичного університету м. Пловдив (2017). Їй було присвоєно звання почесного громадянина Балтімора, США та Дубровника, Хорватія.

У 2015 році вона була нагороджена вищою болгарською нагородою – орденом «Стара Планіна», за винятковий внесок у медицину та офтальмологію.